Leczenie kobiet w ciąży
Wśród wielu kobiet oczekujących dziecka panuje mocno zakorzeniony stereotyp, iż przyszła mama powinna unikać wszelkich zabiegów stomatologicznych, dla dobra swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. To mylne przeświadczenie pielęgnowane z pokolenia na pokolenie sprawia, iż mamy z brzuszkiem unikają wizyt u dentysty. Tymczasem właśnie od wizyty na fotelu dentystycznym powinny zacząć przygotowania do macierzyństwa panie spodziewające się dziecka lub planujące jego poczęcie. Idealnym stanem byłoby skontrolowanie i dokonanie wszelkich niezbędnych zabiegów stomatologicznych jeszcze przed zajściem w ciążę. Jednak nawet jeśli odwiedzamy swojego stomatologa już we dwójkę, nie ma powodu do paniki – wiele zabiegów dentystycznych jest w ciąży dozwolonych, a niekiedy od ich wykonania może zależeć zdrowie naszego maluszka.
Ciąża powoduje wiele zmian w organizmie kobiety i należy przyznać, iż większość z nich nie służy zębom młodych mam. Dodatkowo należy także pamiętać, że maluszek często „odbiera” matce potrzebne minerały, osłabiając jej zęby. Do najczęściej występujących zagrożeń należałoby zaliczyć:

zwiększony rozwój drobnoustrojów spowodowany zmianami pH śliny, wynikającymi ze zmian hormonalnych,
szybszy rozwój próchnicy, stany zapalne jamy ustnej i tkanek przyzębia oraz zwiększona podatność szkliwa na uszkodzenia, wynikające z podjadania słodkich lub bardzo kwaśnych przekąsek, częstszego spożywania posiłków, jak również wymiotów niosących ze sobą do jamy ustnej silne kwasy żołądkowe,
zwiększone krwawienie dziąseł - zwłaszcza podczas czynności mycia zębów i ich nitkowania - spowodowane rozpulchnianiem się dziąseł,
ciążowe zapalenie dziąseł,
nadwrażliwość zębów, przejawiająca się bólem w trakcie spożywania posiłków.
Objawy dyskomfortu odczuwanego w jamie ustnej, bóle dziąseł i ich krwawienie niejednokrotnie sprawiają, iż przyszłe mamy ograniczają higienę jamy ustnej do minimum, potrafiąc w ten sposób doprowadzić w ciągu krótkiego czasu nie tylko do katastrofalnego stanu swoje uzębienie, ale także do rozstroju całego organizmu, co może - i często miewa - bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia płodu, co więcej może także prowadzić do przedwczesnego porodu.
Jeżeli zatem planujesz powiększenie rodziny, już dziś powinnaś pomyśleć o regularnych kontrolach dentystycznych w czasie ciąży - przynajmniej raz w poszczególnych fazach rozwoju ciąży – początkowej, środkowej i przedporodowej.
Niektóre zabiegi dentystyczne można śmiało wykonywać w czasie ciąży, istnieją jednak również takie, z którymi warto zaczekać do rozwiązania.
Oto zabiegi, których nie powinnaś się bać w czasie ciąży:Leczenie ubytku próchnicowego – ten zabieg jest dla Ciebie i Twojego dziecka bezpieczny przez cały okres ciąży. Jeżeli zatem próchnica zacznie dokuczać Ci w okresie ciąży nie warto odkładać jej leczenia, gdyż szkodzi ona nie tylko Tobie, ale i dziecku.
Usuwanie kamienia nazębnego – jest dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży.
Wykonywanie zdjęcia RTG – przy wykonywaniu badania RTG zęba istnieje pewne ryzyko dla płodu (możliwość uszkodzenia centralnego układu nerwowego), dlatego odradza się wykonywania badania radiologicznego, chyba że są to przypadki nagłe i ciężkie. W takich wypadkach można wykonać RTG z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Należy osłonić brzuch i okolice miednicy pacjentki specjalnym fartuchem.
Zabiegi protetyczne – mając na uwadze rozpulchnienie dziąseł i ich zwiększone skłonności do stanów zapalnych oraz krwawienia, lepiej zabiegi protetyczne odłożyć do okresu poporodowego.
Leczenie endodontyczne i niezbędne ekstrakcje – tylko w przypadkach niecierpiących zwłoki.